A Költségvetési Tanács is tisztában kell, legyen azzal, hogy a 2022-ben megalkotott költségvetésből semmi nem maradt, így az, hogy az új, teljesen átírt változat formailag módosító, semmi más, mint az Alaptörvényben rögzített folyamat megkerülése, az ellenőrzési pontok kiiktatása.
Magyarország 2023-as költségvetése, amelyet tavaly nyáron tárgyalt és fogadott el az országgyűlés fideszes többsége, már ősszel megbukott. Az abban tervezett célok és sarokszámok – így különösen az infláció, a forint árfolyama, a tervezett növekedés – egyike sem a valós helyzetre épült.
Vajda Zoltán, a Költségvetési bizottság MSZP-s elnöke többször hangsúlyozta az elmúlt hónapok folyamán, hogy a 2023-as büdzsét az alapjaitól újra kell írni. Csak egy, a nehézségekkel szembenéző, a széles rétegeket ellehetetlenítő helyzet kezelésével számoló, hiteles költségvetéssel lehet visszanyerni a kontrollt az elszabadult árak felett.
Éppen ezért kifejezetten rossz és veszélyes iránynak tartja a Költségvetési Tanács elnökének, Kovács Árpádnak azt a sajtóban megjelent nyilatkozatát, amelyben hangsúlyozta, hogy a parlament megkerülésére játszó rendeleti költségvetésből készült és az országgyűlésnek egy látszat-tárgyalásra benyújtandó törvényjavaslatot módosítónak tekinti, semmiképpen sem egy új költségvetés előterjesztésének.
A Költségvetési Tanács is tisztában kell, legyen azzal, hogy a 2022-ben megalkotott költségvetésből semmi nem maradt, így az, hogy az új, teljesen átírt változat formailag módosító, semmi más, mint az Alaptörvényben rögzített folyamat megkerülése, az ellenőrzési pontok kiiktatása.
Olyan lépés, amellyel az Orbán-kormány már a korábbi évek költségvetése során is számtalanszor élt. Olyan lépés, amelyet egy felelős Tanács nem támogathat, ha komolyan gondolja hangsúlyozott szakmaiságát és függetlenségét.
A Költségvetési Tanács tagjaitól - Matolcsy György bizottsági megszólalása után - több bátorságot vártam volna el, hiszen az ország sorsa a tét: az átláthatóság, a felelőtlen költekezés megállítása, az elhibázott gazdaságpolitika nyomán elszegényedők lecsúszásának megakadályozása.
- jelentette ki Vajda Zoltán.
Orbáni megszorítások: ezeket hozza a rendeleti úton elfogadott költségvetés
A rendeleti büdzsé nagy vesztesei – szinte hagyományos módon – a humán kiadások: az egészségbiztosítási alap és a foglalkoztatási alap kiadásai messze az infláció mértéke alatt nőnek csak, az oktatási kiadások pedig egyáltalán nem. Azt még nem tudni, hogy a kormány hol akarja ezeket a pénzeket megspórolni, de az már most látható, hogy ez csak brutális megszorításokkal lesz tartható. "Mészáros Lőrinc" pénzzel tömése persze nem kerül veszélybe idén sem.
Még a Kádár-rendszer bábparlamentjét sem hagyták ki az ország költségvetésének elfogadásából
Határozatképtelen volt a költségvetési bizottság ülése, amin tájékoztatót hallgattak volna meg a 2023-as büdzsé rendeleti úton történő módosításáról. Vajda Zoltán szerint a Fidesz egy harminckétéves hagyományt rúg fel azzal, hogy kihagyja a parlamentet a költségvetés megalkotásából.
A költségvetési bizottság MSZP-s elnöke kezdeményezte a pénzügyminiszter meghallgatását
A költségvetés nem egy kormány belügye, hanem az emberek, az adófizetők ügye. Jogunk van tehát világosan látni, hogy mire költi a kormány az adóforintjainkat. Egy normálisan működő országban pedig a parlament feladata megszavazni. - mondta Vajda Zoltán.