Virág Benedek megpróbált mellébeszélni az egekig érő infláció ügyében, de Kőbánya-Kispest országgyűlési képviselője nem hagyta, hogy kibújjon a válasz alól.
Még az elemzők sem számítottak ilyen mértékű inflációra: a KSH adatai szerint októberben 6,5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak. A forint vásárlóértéke a 2012 októberi mélyponton volt ennyire alacsony - naná, hogy akkor is Orbán volt kormányon. Természetesen a téma előkerült az országgyűlésben is.
Már a Nemzeti Bank szerint se az a kérdés, hogy tartós lesz -e az infláció, csak az, hogy mekkora lesz
- jelentette ki a Parlamentben Burány Sándor, Kőbánya-Kispest országgyűlési képviselője, amikor azonnali kérdést intézett az MNB elnökéhez, Matolcsy Györgyhöz. A képviselő felidézte, hogy a kenyér az elmúlt három évben közel 30%-kal drágult (és újabb 15%-nyi áremelés várható), de több mint 30%-kal kerül többe az étolaj, az üzemanyag és megemelkedett az alapvető élelmiszerek ára is.
A kormány a benzin árának tekintetében már lépett, árplafont vezetett be, Burány szerint viszont ennyi erővel megtehetné ezt az étolajjal, vagy bármi mással is. Nyilvánvaló, hogy ez nem lehet megoldás minden árucikk esetében.
A Magyar Nemzeti Banknak elsődleges célja az infláció megakadályozása, mit kíván tenni a Magyar Nemzeti bank az infláció megfékezése érdekében?
- tette fel végül a lényegi kérdést a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese.
Matolcsy helyett az MNB alelnöke, Virág Barnabás válaszolt. virág szerint a magas infláció világtendencia, ez gyűrűzött be hozzánk is. Az MNB ez ellen kamatemeléssel harcol. Persze Virág nem bírta ki, hogy ne úgy állítsa be, mintha mi lennénk a legfelkészültebbek a világon.
Burány viszontválaszában emlékeztette az alelnököt, hogy már a főnöke Matolcsy szerint se csak a globális hatások okozzák a magyar inflációt, hanem a kialakuló ikerdeficit miatt is.
Még az Orbán egykori jobbkezeként ismert MNB elnök is azt javasolta, hogy ütemezzék át az állami presztízsberuházásokat.
Épp ezért újabb kérdést tett fel Virág Benedeknek: Egyetért -e fönőkével, hogy a kamatemelések helyett az államháztartási egyensúlytalanságokat kéne orvosolni? Az MNB alelnöke nem nagyon tudott mást tenni, mint hogy némi mellébeszélés után elismerte, Orbánéknak kéne lépnie.
De valószínűleg már ez is a tavasszal felálló új kormányra marad most már.
Mit kívánnak tenni a soha nem látott mértékű infláció ellen?Mit kívánnak tenni a soha nem látott mértékű infláció ellen? – azonnali kérdésem a parlamentben
Posted by Burány Sándor on Monday, November 15, 2021
Burány Sándor: Nettó 200 ezer forintra emeljük a minimálbért
Orbán érzi a vesztét, ezért "utánam az öszönvíz" mottóval osztogatásba kezdett a magyar államadóság kárára. Erről és az ellenzék kormányváltás utáni terveiről beszélt Burány Sándor az ATV-ben.
A Fidesz ugyan semmi pénzért nem ismerné el, de Burány Sándornak és a Párbeszédnek volt igaza
Mint oly' sokszor a Fidesz végül megvalósított egy ellenzéki javaslatot, csak persze később, mint kellett volna. Ezúttal a Párbeszéd javaslatát adják el úgy, mintha az ő ötletük lett volna.
Addig harcolt egymással Orbán és Matolcsy, amíg szét nem esett a forint
Tizenhárom éve nem volt példa olyan válságos helyzetre, amibe a Magyar Nemzeti Bank kormányozta magát.