Magyarországon nem tudott érvényesülni, ezért Amerikába disszidált, ahol évtizedekig kutatott, de a munka meghozta gyümölcsét. A magyar biokémikus találmánya mentette meg a világot a koronavírustól.
A bunkó Orbán által egyszerűen leasszonyságozott kutató professzor megszerezte a legfontosabb német tudományos díjat, a Francia Tudományos Akadémia elismerését, egy klinikai fejlesztésekért járó amerikai díjat, a Johnson & Johnson kutatói díját, az UNESCO és a L'Oréal kiemelkedő teljesítményt nyújtó nőknek szánt díját és a magyar tudományos élet legrangosabb elismerését, a Bolyai-díjat is.
1. Karikó Katalin és a BioNTech vezetői kapják az egyik legfontosabb német tudományos díjat.
A Paul Ehrlich- és Ludwig Darmstaedter-díjat majd csak 2022-ben adják át, de a díjazottakról döntő alapítvány már döntött. Karikó és munkatársai a hírvivő RNS (mRNS) megelőző és terápiás célú kutatásáért és fejlesztéséért kapja meg az elismerést, amivel 120 ezer euró (42 millió forint) jár.
Karikó Katalin az első magyar kutató a német orvostudományi kitüntetést elnyerők között. Az 1952 óta kiosztott díjat hagyományosan március 14-én, a névadó Paul Ehrlich születésének napján adják át.
2. Az idei klinikai fejlesztésekért odaítélt Lasker-díjat Karikó Katalin és Drew Weissman kapja.
New York-i székhelyű Albert és Mary Lasker Alapítvány múlt pénteken jelentette be döntését.
A díjat azért ítélték nekik, mert a magyar kutató és a Pennsylvaniai Egyetem professzora is dolgozott a módosított mRNS-technológia kifejlesztésén, amely lehetővé tette igen hatékony Covid-19 vakcinák gyors kifejlesztését.
Az elismerésről beszámoló Szegedi Tudományegyetem közleménye szerint a Lasker-díjat a felsőoktatási intézmény díszdoktorai közül elnyerte már a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert (1954), Andrew Schally (1975) és 2021-ben Karikó Katalin.
3. A Francia Tudományos Akadémia legnagyobb elismerését is elnyerte.
Karikó Katalin magyar biokémikusnak ítélték oda idén a Francia Tudományos Akadémia legnagyobb elismerését, a Grande Médaille-t - közölte az intézmény kedden. A Grande Médaille kitüntetést minden évben felváltva ítélik oda az akadémia különböző osztályai által lefedett tudományterületeken munkálkodó francia vagy külföldi tudósnak.
A Francia Tudományos Akadémia legfőbb szempontja, hogy a Grande Médaille ahhoz a tudóshoz kerüljön, aki döntő mértékben járult hozzá a tudomány fejlődéséhez, ráadásul felfedezésének eredetiségével és nemzetközi hatásával iskolát teremtett maga körül, így ösztönözve másokat is kutatómunkára.
4. A Johnson & Johnson gyógyszergyár kutatói díját is Karikóék kapták.
Karikó Katalin és Drew Weissman, a Covid-19-vakcinák fejlesztésének "tudományos szuperhősei" kapták idén a Paul Janssen-díjat - közölte portálján a kitüntetést alapító Johnson & Johnson.
A magyar tudóst, a BioNTech alelnökét és Drew Weissmant az egész világon elismert tudósokból álló független bizottság választotta a híres gyógyszerkutatóról elnevezett díj 2021-es nyerteséül. 2004-es alapítása óta 19 kutató kapta meg az elismerést, közülük öten kaptak Nobel-díjat.
5. Karikó Katalin megkapja az UNESCO és a L'Oréal nők számára létrehozott nemzetközi tudományos díját is.
Öt kutatónőnek, köztük a Covid-19 elleni mRNS-alapú oltás kidolgozásában úttörő szerepet játszó Karikó Katalin biokémikusnak ítélték oda idén az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) és a L'Oréal nők számára létrehozott nemzetközi tudományos díját - közölte csütörtökön a párizsi székhelyű szervezet.
Karikó Katalin sajnos nem magyarként, hanem a pennsylvaniai egyetem tanáraként, az észak-amerikai kontinens jelöltjeként érdemelte ki a díjat az mRNS-alapú technológia tökéletesítésében vállalt kivételes szerepéért.
6. Magyar díjat is kap: Karikó Katalin az idei Bolyai-díjas
A koronavírus-ellenes oltások alapjául szolgáló technológiát kifejlesztő biokémikus itthon is elismerésben részesül. Megkapja a magyar tudományos élet legrangosabb elismerését, a Bolyai-díjat.
Karikó Katalin kutatóbiológus úttörő szerepet játszott a Covid-19 elleni mRNS-alapú vakcina kifejlesztésében, eredményeit világszerte figyelemmel kíséri az akadémikus közeg és a közélet egyaránt
- mondta Szabó Gábor, a Bolyai Díj Alapítvány Kuratóriumának elnöke.
Az 1998-ban alapított és kétévente átadott Bolyai-díjat azzal a céllal hozták létre, hogy az emberek értékrendjében méltó helyre emeljék a tudást és a tudományt, így biztosítva a tudósokat megillető társadalmi elismertséget.
A 100 ezer euró pénzjutalommal járó elismerésről egy tizenöt tagú, független díjbizottság döntött. A díjátadó ünnepséget későbbi időpontban rendezik meg.
(MTI nyomán)
Karikó Katalin technológiája újabb áttörést hozhat: a legrettegettebb betegségtől óvhat meg minket
Újabb lépéssel került közelebb Karikó Katalin a Nobel-díjhoz, miközben újabb ígéretes szérumot tesztel embereken a Biontech.
Emerrenes, amarranes, disznósajt - Képregény
Szép magyar siker, még Orbán is gratulált Karikó Katalinnak. LényegRajz 11. rész!
Maga Karikó Katalin rakta inasba Káslert és Merkelyt
Orbán Viktor az elsöprő mennyiségű bizonyíték miatt végül kénytelen-kelletlen engedélyezte a harmadik, emlékeztető oltást. Sajnos ezt követően nem egyeztetett az orvosi diplomás csicskáival, hogy mit is kéne mondani a médiának az emlékeztető oltásról, így Káslernek sikerült annyi hülyeséget összehordani a hétvégén, hogy Karikó Katalin, a BioNtech alelnöke kénytelen volt helyesbíteni. Mutatjuk, mi az igazság!