Az új honvédségi csúcsvezető Fidesz iránti lojalitásához se férhet kétség: a felcsúti nagyotmondó 2020-as évértékelőjén a rendszerváltás óta először használtak idehaza pártrendezvény díszleteként egyenruhába öltözött katonatiszteket - köztük Böröndi Gábort.
Tegnap robbant a hír, hogy a nagy honvédségi lefejezési hullám elérte a csúcsokat is: váratlanul leváltották Ruszin-Szendi Romulusz altábornagyot, a Honvéd Vezérkar főnökét. Utódjául a NER-oligarcha honvédelmi miniszter Böröndi Gábor altábornagyot, a Magyar Honvédség brüsszeli NATO és EU Katonai Képviselő Hivatalának vezetőjét javasolja.
Az MTI szerint a lövész végzettségű Böröndi Gábor 30 éves pályafutása során különböző szintű parancsnoki beosztásokban szolgált a Magyar Honvédségben és részt vett európai, valamint Európán kívüli NATO-műveletben is. Az új főnök a legszélesebb körű parancsnoki és katonai vezetői háttérrel, a NATO-ban szerzett hadszíntéri tapasztalatokkal rendelkező magyar tábornok, volt vezérkarifőnök-helyettes. Elvégezte az Egyesült Államok és a NATO vezérkari akadémiáját, jelenleg pedig Magyarország brüsszeli katonai képviseletének vezetője a NATO-ban és az EU-ban.
Arról viszont már nem ír az MTI, hogy a Fidesz iránti lojalitásához se férhet kétség, hisz még egy olyan botrányt is bevállalt pár éve, hogy ezt bizonyítsa, ami normális (tehát valóban demokratikus) országokban a karrierjébe került volna. Itt viszont pont ez kellett, hogy megmaradjon az a karrier.
2020 februárjában, amikor lélekben már a covid járványra készült az ország a külföldi híreket olvasva, a Népszava hívta fel a figyelmet arra, hogy a rendszerváltás óta példátlan dolog történt Orbán Viktor épp aktuális évértékelőjén: a helyszínen katonai egyenruhában hallgatta a miniszterelnököt Korom Ferenc altábornagy, a magyar Honvédség parancsnoka, az akkor a helyetteseként szolgáló Böröndi Gábor altábornagy és Mihócza Zoltán a Magyar Honvédelmi Parancsnokság törzsfőnöke, továbbá több más nyugalmazott hadvezető. A kormányfő még a beszédében is utalt arra, hogy ők invitálták a katonákat, akik elfogadták a meghívást.
Mindez azért volt botrányos, mert az 1993-as honvédelmi törvény értelmében katona pártrendezvényen egyenruhát nem viselhet. És bár a neve alapján a miniszterelnöki évértékelő kormányrendezvénynek tűnik, valójában nem az. Az eseményt ugyanis a Fidesz pártalapítványa, a Polgári Magyarországért Alapítvány szokta rendezni, és így volt ez abban az évben is.
Így a lap megfogalmazása szerint biodíszletet csinál a hadvezetésből Orbán.
És hogy miért?
Mikecz Dániel politilógus akkor ezt úgy értelmezte, hogy a katonák részvételével állami ünnepszerűvé akarták tenni a miniszterelnöki évértékelőt, hogy még inkább elmossák a határokat a Fidesz és az állam között. A cél pedig egyértelműen az lehetett, hogy a Fideszt, Orbán Viktort, illetve a NER rendszerét a nézők és választók az államhatalom stabilitásával, a biztonsággal tudják azonosítani.
Ebben a színjátékban vállalt dicstelen statiszta szerepet a Honvéd Vezérkar most kinevezett vezetője.
Hoppá, felmentették Ruszin-Szendi Romuluszt, a Honvéd Vezérkar főnökét, kinek lépett a lábujjára?
Van egy olyan érzésünk, hogy nem azért, mert az amerikai útján urizálásból több tízmilliós pluszköltséget okozott a magyar államnak. Az a NER bizonyos szintje felett már előjog a jelek szerint.
Több száz tapasztalt tisztet nyugdíjaznak idő előtt a Honvédségtől, csak párthű újoncok maradnak
Kedd óta nem adott magyarázatot arra Orbán honvédelmi minisztere, hogy miért akarnak megszabadulni a 45 év feletti katonáktól. A DK-s Vadai Ágnes szerint fiatalítás címén politikai igazodás és NATO-mentesítés folyik most a Honvédségnél.