Az október 13-ai önkormányzati választások óta a kormánypárti média bizonyos fórumain folyamatosan zajlik az ellenzéki eredmények elemzése.
A Fideszes bandák értetlenül állnak a kialakult helyzet előtt, rengetegen azon tanakodnak, hogy a kormánypárti jelöltek miért teljesítettek rosszul.
A Népszava információi szerint a történéseket vizsgálják a Nézőpont Intézetben és a Századvég Alapítványnál is, de Gyürk András európai parlamenti képviselő körül is tevékenykedik egy ezzel foglalatoskodó stáb. A Kubatov Gábor alelnök és a Habony Árpád tanácsadó vezetése alatt álló két csapat is a számokat elemzi és értékeli. "A munka részeként a párközpont bekérte az összes helyben használt kreatív-, és kampányanyagot azokról a településekről, ahol a Fidesz-KDNP jelöltje rosszul teljesített." - írta meg a lap. E téma köré fonódott tárgyalásokat is rendre tartanak, a legutóbbin példul a Fidesz-közeli online média hatékonyságát vitatták meg.
Már most megvannak rémülve a 2022-es választástól.
Kár lenne tagadni, van is rá okuk.
"Hiába van összességében nagyobb elérésünk, mint a kormánykritikus online portáloknak, mégis folyamatosan úgy tűnik, mintha ők lennének képesek ügyeket generálni. Ha ezen nem változtatunk sürgősen, akkor 2022-ben is baj lehet." - nyilatkozta a Népszavának egy a Fideszhez közel álló kommunikásciós szakember. A kampány egyik szervezője pedig hozzátette, hogy a kormánykritikus média borzasztó jól kezelte a Borkai féle szexbotrányt , ők ellenben semmi érdemlegeset nem mutattak a polgárok felé, csak a kisepsti szocialisták kokainozásairól hoznak le folyamatosan leiratokat. "Sehol egy ütős kép, sehol az ügy méllyebb feltárása."
A Népszava egyik értékelésben résztvevő forrásából kiderült, a fidesz-bábok nem tudták hozni azt a pluszt, amit egyébként a párt általános támogatottságán felül vártak el tőlük.
"Az ellenzék sikeresen változtatta pártszavazássá az önkormányzati választást, sok helyen nem számított a polgármester személye, nem eszerint szavaztak az emberek, hanem az országos politika mentén, márpedig erre nem voltunk felkészülve." - olvasható a lap cikkében.
A jelen helyzet egyébként azt bizonyítja, hogy egyelőre senki nem számít arra, hogy a kormánypárt ellenségesen lépne fel az ellenzéki városvezetésű településekkel, kerületekkel szemben. Az azonban tisztán elmondható, hogy a Fidesz két részre bomlott: egyik oldalon a fundamentalisták állnak, akik ha tehették volna, már a választások napján az ellenzéknek ugrottak volna, illetve egy mérsékeltebb részre, akik szerint az ellenzéket partnerként kell kezelni. Persze nem jó szándékból, csupán önös érdekek miatt gondolják így, hiszen nem lenne túl jó ötlet méginkább elvadítani az embereket a kormánypárttól.
Az még nem dőlt el, hogy végül melyik álláspont lesz a nyerő, de az utolsó szót mindne bizonnyal Orbán fogja kimondani, akinek a hozzáállása csakugyan kettős.
Ezzel szemben azonban Orbán "nyitottnak látszik több fontos fejlesztés finanszírozására, mint például a 47-es és a 14-es villamosok összekötése a Bajcsy-Zsilinszky úton keresztül (ez lenne a „pesti fonódó villamos”), és kifejezetten támogatja a Nyugati-, és a Keleti-pályaudvaroknál lévő felüljárók elbontását" - fogalmazta meg a Népszava forrása.