Még a Fidesz-KDNP híveinek túlnyomó többsége, 78 százaléka is emelné a pedagógusok bérét, az ellenzékiek közül pedig szinte mindenki (98 százalék).
Hónapok óta zajlanak a megmozdulások, ahol tanárok, szülők, diákok próbálják arra felhívni a figyelmet: a közoktatás katasztrofális, a státusztörvény, amelyet a kormány be akar vezetni tovább ront a helyzeten és megnyirbálja a pedagógusok jogait.
A Publicus kutatása alapján, amelyet a Népszava ismertetett, a válaszolók nagy többsége, majdnem 70 százaléka egyetért a tüntetésekkel. Még a Fidesz-szavazók közül is csaknem 30 százalék bizonyult támogatónak, olyan ellenzékit pedig szinte nem is talált a kutatóintézet, aki nem értene egyet a demonstrációkkal.
A Központi Statisztikai Hivatal szerint hazánkban a bruttó átlagbér 530 ezer forint. A diplomás átlagbér bruttó 800 ezer forint körül van, egy pályakezdő pedagógus fizetése bruttó 312 ezer, pótlékokkal együtt a pedagógus szakszervezetek kalkulációi alapján. Azzal, hogy emelni kell a tanárok fizetését a friss Publicus kutatás résztvevőinek 90 százaléka egyetért.
Még a Fidesz-KDNP híveinek túlnyomó többsége, 78 százaléka is emelné a pedagógusok bérét, az ellenzékiek közül pedig szinte mindenki (98 százalék).
Lakóhely szerint vizsgálva arra, hogy kellene-e bért emelni ebben a szférában kivétel nélkül minden budapesti igent mondott. A béremelés nagyságáról azonban megoszlottak a vélemények. A fideszesek közül a legtöbben például csak korrigálnának, azaz a bruttó átlagbér szintjét adnák meg a tanároknak, az ellenzékiek nagy része viszont több mint 610 ezer forint fizetést adna az oktatóknak. Ugyanekkora bért kínálnának a fővárosiak és a diplomások többsége is.
A megkérdezettek több, mint fele első kézből szerzi az oktatással kapcsolatos információit, erre utal legalábbis az, hogy ennyien ismernek személyesen is tanárt. A fideszeseknek gyakorlatilag nincs olyan pedagógus ismerőse, aki a kormányzati intézkedések miatt elhagyta, vagy tervezni elhagyni a pályát (2 százalék). Az ellenzékieknél viszont itt is más a kép: 20 százalékuk ismer ilyen (volt)pedagógust.
Ezt már elérte Orbán az oktatás szétverésével: szinte senki se akar tanár lenni
Ebből tragédia lesz: A felsőoktatásba jelentkezőknek mindössze az 1,2 százaléka jelölte meg első helyen a pedagógus-pályát. Kémia vagy fizika tanárnak szinte senki sem jelentkezett.
Hét népszavazási kérdést is benyújtottak az oktatásról a diákok és a tanárok
Ezt tegnap jelentették be az első tüntetésen, az Alkotmány utcában. Íme a pontos kérdések.
Mi a franc az a státusztörvény?
A státusztörvény egy szóval jogfosztás. Hosszabban pedig a tanárok megbüntetése azért, mert sokan közülük nem tűrik már, hogy a Fidesz-kormány szellemi segédmunkásként bánjon velük, arra kényszerítse őket, hogy iskola helyett gyermekmegőrzőkben dolgozzanak. Orbán és Pintér a törvény erejével bünteti a pedagógusokat.