Magyarországon úgy szállt el az költségvetési hiány, hogy érdemi válságkezelés nem történt. Kőbánya országgyűlési képviselője osztotta meg gondoltait az ATV-ben.
Burány Sándor az ATV Start című műsorában beszélt a Fidesz-kormány bénázásairól. A X. kerület országgyűlési képviselője szerint nem az a baj, hogy hagyták elszállni a költségvetés hiányt, hanem az, hogy ezzel semmire sem ment az ország.
"Orbán azt mondta, 3 hónapon belül mindenkinek lesz munkája. Hazudott. Azt is mondták, hogy kanyarban kell előzni. Aztán szembejött a koronavírus-válság."
Az államháztartás hiánya kezd elszállni, de ez várható volt. Ez Európa-, sőt világszerte így történt. A különbség az, hogy Magyarországgal szemben, a többi EU-s országban valódi válságkezelési csomagot készített a kormány.
Elhibázott konstrukció volt a munkahelyvédelmi akcióterv. A forrásokat nem kapták meg az emberek, sokan el is vesztették az állásukat.
A munkahelyvédelmi akcióterv hangzatos cím volt, de nem működött a gyakorlatban. A munkavállalóknak mindössze 5%-a kapott valamennyi támogatást bérpótlék formájában. Ez a szám Németországban 20%, Ausztriában több, mint 30%. A sor végén kullogunk ezzel a támogatási rendszerrel. Ezt a támogatási rendszert nagy dobra verték, de annyira szigorú szabályok közék szorították, hogy a cégek érdemben nem tudták kihasználni. Az erre előirányzott összegnek csak a töredékét fordították valójában a dolgozók megsegítésére.
A költségvetési hiány nem csak a válság teremtette kényszerhelyzet miatt szállt el.
Ha túlárazva szerzünk be egészségügyi eszközöket, lélegeztetőgépeket, ha a válság idején nem azzal törődünk, hogy hogyan védjük meg a munkahelyeket, hanem azzal törődünk, hogy milyen sportlétesítményeket építsünk, akkor nem csoda, hogy itt tartunk - mondta Burány Sándor.
Az álláskeresők több, mint fele semmilyen támogatást nem kap. Az Orbán-kormány által 2010 után bevezetett szigorú segélyezési szabályok most a koronavírus-járvány miatt munka nélkül maradott tömegeket sújtják.
Itt az ideje, hogy a kormány előálljon egy érdemi bértámogatással! Ha bekövetkezik a járvány második hulláma, márpedig bekövetkezik, és ugyanez meg fog ismétlődni, akkor semmilyen tartaléka nem marad az embereknek.
- Azonnal fel kell emelni a 3 hónapos álláskeresési járadék időtartamát 9 hónapra.
- Be kell vezetni a válságkezelő alapjövedelmet.
- Úgy kell szabályozni a munkahelyvédelmi támogatást, hogy azt a cégek ki tudják használni.
"Azt a hülyeséget mantrázzák, hogy ők nem segélyalapú társadalmat akarnak, hanem munka alapú társadalmat Magyarországon. Na most nincs munkaalapú társadalom, és semmit nem tudnak kezdeni azokkal, akik elveszítették az állásukat."
Burány Sándor más ellenzéki politikusokhoz hasonlóan rengeteget begyűjtött a Fidesz által erőszakkal kiküldött propagandakonzultációkból.