Megduplázza a napelemes rendszerek költségeit, és ezzel ki is csinálja a napenergia megtérülését a legújabb döntésével a kormány. A változtatás csapás a magyar megújuló energiatermelés elterjedésére, és még inkább kiszolgáltatja az országot a gáz- és olajcsapon trónoló Putyin zsarolásainak.
A jövőben telepítendő, kisebb napelemes rendszerek esetében a kabinet felfüggeszti a többlettermelés hálózati visszatáplálásának lehetőségét – jelentette be Gulyás Gergely a kormányinfón.
A már működő egységekre (pl. Orbán hatvanpusztai kastélyának napelemfarmjára), illetve, azokra, akik „visszaigazolt igénybejelentést” tudnak felmutatni, a szigorítás nem vonatkozik. Az intézkedés a háztartásokon túl a vállalkozások – jellemzően szintén önellátási célú – beruházásait is érinti. Ezzel gyakorlatilag megduplázódik a napelem-beruházások megtérülése, hisz ha nem sikerül a családi fogyasztást a saját napelem termeléséhez igazítani, akkor saját akkumulátorra is szükség lesz, ami egy újabb, több milliós befektetés. Ezzel gyakorlatilag kicsinálták a napenergia-ipart.
A bejelentés nagy felháborodást keltett.
A Demokratikus Koalíció a lakossági napenergiatermelés terjedésének támogatására szólítja fel a kormányt.
Oláh Lajos, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője szerint ez a döntés pénzügyileg ellehetetleníti, hogy a magánházakra napelemet telepítsenek - jelentette ki a DK környezetvédelmi és klímaügyi árnyékminisztere.
Felidézte: pártja nulla százalékra csökkentené a napelemek áfáját, fejlesztené a hálózati infrastruktúrát, eltörölné a céges napelemes kiserőművek áramátvételi korlátját és a lehető leggyorsabban engedélyezné a plug-in rendszerek bevezetését. A DK ezzel párhuzamosan azt is szeretné elérni, hogy a szélerőművek lakóterületektől mért kötelező távolsága ne 12, hanem csak két kilométer legyen.
Ezt tenné egy európai Magyarország, ezt tenné az árnyékkormány. A tegnapi kormányzati bejelentés ennek a szöges ellentéte, amivel a napelem csak a leggazdagabbak lehetősége lesz, és nekik sem fogja annyira megérni.
- mondta sajtótájékoztatóján Oláh Lajos, a DK környezetvédelmi és klímaügyi árnyékminisztere.
LMP: a kormány üldözi a megújuló energiát
Az LMP követeli, hogy a kabinet vonja vissza a döntését, miszerint a jövőben telepítendő, nem erőművi napelemek által termelt villamosenergia nem táplálható be a hálózatba - mondta Kanász-Nagy Máté frakcióvezető-helyettes pénteken sajtótájékoztatón, úgy értékelve: a kormány üldözi a megújuló energiát.
Az ellenzéki politikus kijelentette: a változtatás csapás a magyar megújuló energiatermelés elterjedésére, és még inkább kiszolgáltatja az országot az orosz fosszilis energiának.
Bár a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki tájékoztatóján a döntést azzal indokolta, hogy a magyar villamosenergia-hálózat nem tudja befogadni a háztartásokban vagy a vállalkozásokban saját részre megtermelt energiát, ez hálózatfejlesztéssel megoldható lenne, és meglenne rá a költségvetési forrás is
- mondta Kanász-Nagy Máté.
Sérelmezte, hogy a rendelkezés miatt nő a napelemtelepítés megtérülési ideje, ami visszaveti majd a használatát, holott a háztartási napelemek bár csekély, de dinamikusan bővülő részei a hazai energiatermelésnek.
Mindez már a második "pofon" a megújulóenergia-termelésnek, az első az volt, amikor a kabinet lényegében betiltotta a szélerőművek telepítését
- jegyezte meg.
Óriási napelemparkkal ússza meg a rezsinövelést az Orbán-klán hatvanpusztai luxusbirtoka
Ön aggódik a fideszes rezsinövelés miatt? Az Orbán család biztosan nem, ugyanis az miniszterelnök apjának tulajdonában álló hatvanpusztai kastély áramellátását 150 napelemmel oldják meg. Ezek akkor is termelnének áramot, ha egy esetleges orosz megszállás vagy polgárháború miatt akadozna a hálózati ellátás.
Európában ezzel csökkentik a rezsit, Magyarországon viszont tiltják a NER-közeli áramszolgáltatók
Míg külföldön az emberek egyszerűen, állami támogatás mellett használnak például erkélyre szerelhető napelemeket annak érdekében, hogy az energiaellátásukban önállóak lehessenek, addig Magyarországon a "Mészáros Lőrinc által érintett" Opus Titász Zrt.-nél ezt a folyamatot akadályozzák - tette szóvá a Párbeszéd.
Meddig "tiltja" még a kormány a szélenergia-termelést?
Az LMP választ vár arra a technológiai és ipari minisztertől, marad-e a szélenergia-termelés "tiltása".