Amikor Orbán olyanokat mond, hogy nem szeretné, ha országa uniós tag maradna, jusson eszünkbe Nagy Brittannia intő példája.
Három évvel a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után csaknem az összes nagy-britanniai választókörzetben hibának tarja a szavazásra jogosultak többsége a kilépést az Európai Unióból.
Nagy-Britannia 2020. január 31-én távozott az EU-ból, miután az uniós tagságról 2016 nyarán rendezett népszavazáson a kilépésre voksolók kerültek szűk, 51,89 százalékos többségbe.
A brit távozás után tizenegy hónappal lejárt az átmeneti időszak is, amelyet a Brexit feltételeiről szóló megállapodás biztosított az átállásra. Az átmeneti időszak után, 2020. december 31-én Nagy-Britannia az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is kilépett, így attól az időponttól megszűnt az emberek, a tőke, az áruk és a szolgáltatások kötetlen kétoldalú mozgásának automatikus szabadságjoga is.
A Brexit harmadik évfordulójára az UnHerd Britain politikai és véleményportál és a Focaldata kutatóintézet közös felmérést végzett mind a 632 nagy-britanniai parlamenti választókerületben arról, hogy a lakók hogy vélekednek most a kilépésről.
A tízezer felnőtt britnek feltett kérdés úgy hangzott: egyetértenek-e azzal, hogy Nagy-Britannia hibát követett el, amikor kilépett az Európai Unióból. Az UnHerd által ismertetett adatok alapján a 632 brit választókörzetből mindössze három volt olyan, ahol a többség nem értett egyet ezzel a megállapítással. Mindhárom választókerület a kelet-angliai Lincolnshire megyében van, ahol a 2016-os népszavazáson különösen magas volt a kilépésre szavazók aránya.
Az UnHerd/Focaldata-felmérés ugyanakkor megmutatta azt is, hogy sok helyen gyakorlatilag teljesen átfordult a Brexit iránti közhangulat a népszavazás óta.
A kelet-londoni Barking városrészben, ahol 60 százalékos többség voksolt 2016-ban a kilépésre, most a választásra jogosultak 54 százaléka értett egyet azzal, hogy hiba volt Nagy-Britannia kilépése az EU-ból.
Ez megfelel az országos átlagnak:
Nagy-Britannia egészében a megkérdezettek 54 százaléka ért egyet azzal, hogy hiba volt kilépni az Európai Unióból, és a megkérdezettek mindössze 28 százaléka mondta azt, hogy nem tartja hibás lépésnek a távozást az EU-ból.
Néhány héten belül ez a második olyan felmérés, amely azt mutatja, hogy a brit választók többsége elégedetlen a Brexittel. A legnagyobb brit közvéleménykutató cégcsoport, a YouGov november végén elvégzett vizsgálatában szintén azt a kérdést tette fel a résztvevőknek, hogy szerintük helyes vagy helytelen döntés volt-e a kilépés az EU-ból. A válaszadók 56 százaléka nevezte hibának a Brexitet, és mindössze 32 százalék helyeselte hazája távozását az unióból.
A YouGov hangsúlyozta: a Brexitet hibás döntésnek tartók aránya soha nem volt ilyen magas, a kilépést továbbra is helyeslők aránya soha nem volt ilyen alacsony a 2016-os népszavazás óta.
(MTI)
Orbán elszólta magát: kivinné az Unióból Magyarországot, ha tehetné
A zsebdiktátor egyre inkább kényelmetlenül érzi magát a demokráciák közösségében, és bevallottan csak a pénz miatt gondolja úgy - egyelőre - hogy bent kéne maradnunk. Nem kéne hagyni, hogy a rajta elhatalmasodó hataloméhség miatt tönkretegyen mindent, és egy Huxit-tal végleg Putyin és Kína halálos ölelésébe lökje hazánkat.
Hiába a folyamatos unióellenes kampány, nem vevő a magyar a huxitra
Bár közpénzt nem kímélve folyamatosan megy a kormányzati uszítás az Európai Unió ellen, és a fideszcsicska Volner Huxit Pártjának megalakulása is jelzésértékű volt, nem véletlen, hogy az gyorsan eltűnt, az alapítót meg kifizették egy diplomata-állással. A kilépés erőltetése ugyanis több okból is végzetes lehetne a Fidesz számára.
Az unió már számol a HUXIT lehetőségével Csehország EU-s ügyekért felelős minisztere szerint
Mikuláš Bek, Csehország európai ügyekért felelős minisztere a cseh közszolgálati rádiónak csütörtök este adott interjújában hosszan beszélt a magyar problémáról.