Hoppá, lehet hogy a végén még Orbán is uniós szankció alá kerül a boszniai szerb szövetségese miatt?
Az Európai Parlament (EP) szankciókat szorgalmaz az Európai Unióba igyekvő Bosznia-Hercegovinát destabilizáló putyinista elnök, Milorad Dodik ellen, valamint azokkal szemben, akik politikai és anyagi támogatást nyújtanak neki. Márpedig Orbán ebbe a körbe tartozik.
Az Európai Parlament (EP) szankciókat szorgalmaz Milorad Dodik elnök, valamint a boszniai Szerb Köztársaság más magas rangú tisztségviselőivel szemben, amiért az EP-képviselők szerint destabilizálják az Európai Unióba igyekvő Bosznia-Hercegovinát - tájékoztatott az uniós parlament szerdán.
Az 530 szavazattal, 68 ellenszavazat és 33 tartózkodás mellett elfogadott, az Európai Bizottság Bosznia-Hercegovináról szóló jelentéséről kialakított állásfoglalásban az EP-képviselők azt írták, több mint 25 évvel a délszláv háború befejezése után a politikai elit és boszniai Szerb Köztársaság vezetésének szeparatista kísérletei révén Bosznia-Hercegovina továbbra is mélyen megosztott.
A szeparatista törekvések destabilizálják Bosznia-Hercegovinát, ellentmondanak az ország uniós perspektívájának és veszélyeztetik az uniós finanszírozáshoz való hozzáférést
- áll a jelentésben.
A képviselők hangsúlyozták: az országot destabilizáló politikai szereplőkkel, valamint azokkal szemben, akik politikai és anyagi támogatást nyújtanak az elszakadási politikákhoz, megszorító intézkedések bevezetésére van szükség.
Az EP képviselők felszólították Bosznia-Hercegovina vezetését, fokozzák az ország felkészültségét az uniós csatlakozási tárgyalásokra, megragadva az Európai Tanács decemberi, az ország tagjelölti státuszának megadásáról szóló döntése által nyert politikai lendületet. Az EP-képviselők szerint az EU-nak fel kell gyorsítania Bosznia-Hercegovina csatlakozási folyamatát, de hangsúlyoznia kell, hogy a folyamatnak az ország saját érdemein kell alapulnia.
A jelentés megjegyezte, hogy Bosznia-Hercegovina kihívásokkal néz szembe a jogállamiság, a kormányzás, az elszámoltathatóság, a véleménynyilvánítás és a média szabadsága, valamint a korrupció terén. A képviselők hangsúlyozták: a demokratikus fejlődésnek előfeltételnek kell lennie ahhoz, hogy az ország támogatást kaphasson az EU előcsatlakozási támogatási eszközéből.
Mi sem természetesebb, hogy Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti képviselője ellenkezik a fenti megállapításokkal: Szerinte érzéketlen a régió összetett problémái iránt, és élezi a konfliktusokat a térségben, aki jogállamiságot, demokráciát és a korrupció csökkentését kéri számon egy uniós tagjelölt országon. Ismerős érvelés...
6,5 milliárd forintos támogatási programot indít a magyar kormány - Na nem itt, hanem Boszniában (már megint)
Tavaly a magyar kormány egy ugyanilyen gazdaságfejlesztési program mögé bújva valójában Milorad Dodik, boszniai szerb vezető kampányát támogathatta. Tehát azokkal a milliárdokkal Orbán valószínűleg beleavatkozott Bosznia belpolitikájába. És ezekkel mi a szándéka?
Putyinista szerb vezető kampányát pénzelheti a magyar kormány Boszniában
Helyi források szerint a magyar kormány egy gazdaságfejlesztési program mögé bújva valójában Miloard Dodik, boszniai szerb vezető kampányát támogatná, aki nyíltan jobboldali, Putyin szövetségese. Azt, hogy ezekkel a milliárdokkal Orbán beleavatkozik Bosznia belpolitikájába, Szél Bernadett már januárban felvetette.
Kitüntette Putyint az a boszniai szerb vezető, akinek a kampányát a magyar állam is pénzelte
Milorad Dodik szintén Putyin pincsije, egy etnikailag tiszta Nagyszerbia létrehozásán fáradozik már hosszú évtizedek óta. Ebben támogatója, Orbán másik nagy, soha el nem ítélt háború bűnös cimborája, aki nem más mint Aleksandar Vučić szerb álamfő. Tavalyi kampányát a magyar kormány egy gazdaságfejlesztési program mögé bújva támogatta.