A két választás két különböző taktikát kíván az ellenzéktől, ami csapdahelyzet. Pont ezért kavarta így a kártyákat a Fidesz.
2023-ban elvileg nyugodt év elé nézünk, hisz nem lesz semmilyen választás. Gyakorlatilag persze tudjuk, hogy a NER lételeme a folyamatos kampány, a leginkább kitalált ellenségek által elkövetett kitalált sérelmek elleni kitalált harc, hisz ebben élünk 13 éve.
2024 késő tavaszán viszont már két választás is lesz, az uniós parlamenti és a választási törvény valószínűleg alkotmány-ellenes machinációjával vele egy napra kerülő önkormányzati.
Persze ehhez erőszakot kellett tenni a demokrácián (igaz, ez a NER-nek ez soha sem akadály). A jelenlegi választási ciklus ugyanis ősszel ér véget, így lesz fél év átfedés, amikor még hivatalban van a jelenlegi testület és polgármester, de már meg van választva az új településvezető is, aki esetleg teljesen más politikát vinne. Lehetlen szituációk tömkellege származik majd ebből.
De miért érdeke ez Orbánéknak?
Eredetileg a tisztán listás uniós választás fél évvel az önkormányzati előtt lett volna, és így működhetett volna egy ellenzéki pártok közötti kvázi előválasztásként: felállított volna egy erősorrendet, ami megkönnyítette volna a megegyezést a közös jelöltekről az önkormányzatoknál. Ezt akarták megakadályozni, hisz nekik nem érdekük, hogy megegyezzenek a NER-ellenes pártok.
A két választás két különböző taktikát kíván az ellenzéktől, ami csapdahelyzet. Pont ezért kavarta így a kártyákat a Fidesz.
Az önkormányzati választásnál nincs alternatívája a közös indulásnak, ez az egyetlen módja, hogy ne rontsunk a 2019-es relatív győzelemhez képest, sőt, lehetőleg javítsunk. Ehhez az kell, hogy 2023 végére már mindenhol felálljon a közös csapat, amely az adott településen felveszi a kesztyűt a Fidesszel szemben. Ha valahol ehhez előválasztásra van szükség, ott azt legkésőbb ősszel le kell bonyolítani (Ez polgármesteri szinten reális, a több tízezer mezei képviselői helynél erre biztos nincs kapacitás, náluk marad a megegyezés, mint 19-ben).
Az uniós választásnál viszont pont az együttindulásnak nincs értelme, hisz ha közös listán indulnak a pártok, azzal maximum szimbolikus győzelmet arathatnának a Fidesz listája felett. De nem csak hogy itthon nem lenne közjogi hatása, de még az unióban is rögtön bomlana az egység, hisz a különböző pártok más és más uniós pártcsaládhoz tartoznak az EU parlamentjében. Érdemes tehát itt arra törekedni, hogy mindegyik ellenzéki párt jól szerepeljen, az eredményeik külön-külön is jók legyenek, így érve el, hogy összesítve több képviselőt küldjenek Brüsszelbe, mint a Fidesz. Ezesetben ez lenne a győzelem.
Ez persze, mint említettük is, két ellentétes kampányt kíván, egyszerre kellene az ellenzéki pártoknak egymás mellett és egymás ellen is kampányolni. Ezért érte meg felborítani a választás rendjét álszentül a spórolás mögé bújva Orbánéknak.