A Fidesz tart a választási bukástól, így többek között a felsőoktatási intézményeket pártkatonákkal teleültetett alapítványok kezébe adja, háttérhatalmat épít. Az MSZP oktatáspolitikusa garantálja, hogy 2022 után meg fogják szüntetni ezt a rendszert.
Az MSZP-Párbeszéd pesterzsébeti és kispesti képviselője és előválasztási jelöltje az ATV Egyenes Beszéd című műsorában beszélt a felsőoktatás helyzetéről és az ellenzék terveiről.
Kizárólagosan a fővárosban maradt állami felsőoktatási intézmény, a többit alapítványokba kényszerítette a Fidesz. Az alapítványi nyilvántartásba vételt Hiller István semmilyen szinten nem tudja a felsőoktatás színvonalához kötni, amivel a fideszesek indokolják. Az által, hogy egy állami fenntartású intézmény alapítványi fenntartásba kerül, az semmilyen garanciát nem ad arra, hogy jobb színvonalú lesz. Az oktatáspolitikus példákat is sorolt, hogy ezt bizonyítsa.
A Bécsi Egyetem állami fenntartású és jobb, mint a magyar egyetemek. Prága, Varsó, Krakkó, Heidelberg vagy éppen Padova.
Hangsúlyozta: léteznek ugyan élvonalbéli alapítványi fenntartású egyetemek, de azok sosem voltak állami egyetemek, eleve abban a rendszerben alakultak ki. Hiller István rettentően szakmaiatlannak gondolja a Fidesz érvelését a kérdésben. Szerinte ezzel kapcsolatban nem hazudnak, egyszerűen tudatlanok, mert nem készültek fel. Viszont úgy gondolja, hogy az a fideszes érv, hogy
az alapítványi formával függetlenítik a felsőoktatási intézményeket a politikától, egyszerűen hazugság.
"Hogy függetlenítenék? A kuratóriumba a hivatalban lévő kormány tagjait ültetik." A pontos terveiket nem árulta el a fideszes kuratóriumok felszámolására, de azt garantálta, hogy meg fogják szüntetni ezt a rendszert.
A fideszesek az ezzel kapcsolatos vitában elmondták, hogy például ott van az egyik berlini egyetem, Freie Universität Berlin - pontosított Hiller István, amelynek a kuratóriumában ott ül Berlin főpolgármestere. De fontos kiemelni, hogy nem a mostani főpolgármester, hanem a mindenkori főpolgármester.
Az alapítványi rendszer óriási visszássága még, hogy hiába vette el a Fidesz az intézmények irányítását az államtól és adta oda a pártkatonáikkal teletömött kuratóriumoknak, a pénzt továbbra is az államnak, tehát az adófizetőknek kell előteremteni, csak ennek sorsáról már nem az aktuális államvezetés dönt.
Ennél nagyobb biznisz a világon nincs. Én odaadom önnek az autómat, és miután az az autó már nem az enyém, még én tankolom bele a benzint - illusztrálta a Fidesz aljas húzását az MSZP-s oktatáspolitikus.
A Fidesz javasolta, hogy az egyetemi oktatók bérezését teljesítményükhöz kössék. Ez egy jó ötlet lenne, ha erről egy független szakmai szervezet döntene, de jelen esetben a fideszes kuratóriumok kezében van a döntés. Ezáltal az oktatók jövedelme is a Fidesztől függ, így hatalmat gyakorolhatnak fölöttük.
Hiller István a választók felhatalmazását kéri ahhoz, hogy a választások után megalakuló új kormány színvonalas és nem egy politikai csoport által uralt felsőoktatást hozhasson létre.
Hiller István: A történelem nem szakácskönyv
Pesterzsébet és Kispest országgyűlési képviselője a nemzeti ünnephez méltóan beszélt a történelemről, de szóba került augusztus 20. mának szóló üzenete is.
Hiller István a kulcsa a pesterzsébeti és a kispesti energiaszegénység megoldásának!
Hiller István azt képviseli, hogy a szükséges villamosenergia- és földgázmennyiség mindenki számára biztosítva legyen, mégpedig megfizethető áron. Mutatjuk, hogyan képzeli el megoldást az MSZP!