Ez sem elég ahhoz, hogy elfelejtsük ezeket a terveket?
A Szegedi Tudományegyetemnek továbbra is autonómiára van leginkább szüksége, igazolja egy felmérés.
Több mint ezren töltötték már ki a Veritas Virtus Libertas nevű egyetemi polgári csoport online kérdőívét a Szegedi Tudományegyetem átalakításáról - írja a szeged.hu.
A felmérés eddigi eredményét csütörtökön ismertették:
A Veritas Virtus Libertas közleménye:
"Több mint ezren töltötték már ki a Veritas Virtus Libertas online kérdőívét a Szegedi Tudományegyetem átalakítása kapcsán.
Az 1056 kitöltő 72 százaléka az egyetem hallgatója, összesen 85 százalékuk egyetemi polgár. A felmérés eredménye egyértelmű, a modellváltást szinte egyhangúlag utasítják el Szegeden: 98,5 százalék nem akarja, hogy alapítványi fenntartásba kerüljön az egyetem.
A legtöbben (88 százalék) az egyetemi autonómia megőrzése miatt nem támogatják az átalakítást, de hasonlóan sok válaszadót (83 százalék) zavart az is, hogy olyan politikai szereplők kerülnének be a kuratóriumba, mint Nemesi Pál és Novák Katalin.
Szintén 83 százalék tart attól, hogy az egyetemet fel fogják darabolni, karokat szüntetnek meg, vagy szerveznek ki más intézményekbe. A munkavállalók helyzetének romlását, a közalkalmazotti jogállás elvesztését 76 százalék említette a legfontosabb problémák között.A válaszadók egy 1-től (nagyon elégedetlen) 5-ig (teljesen elégedett) terjedő skálán értékelhették az egyetem kommunikációját a modellváltással kapcsolatosan.
A kitöltők átlagosan 1,95 pontra értékelték az SZTE átalakítással kapcsolatban nyújtott tájékoztatását. Azt is megkérdeztük, mit várnak az egyetem vezetésétől ebben a helyzetben.
A válaszadók 51 százaléka azt akarja, hogy mindenáron álljanak ellen a modellváltásnak, míg 45 százalék azt szeretné, ha megfelelő garanciákat harcolnának ki az intézmény függetlenségének és autonómiájának megőrzése érdekében. A kormánnyal való együttműködést kevesebb, mint 1 százalék támogatta.
Felmérésünk nem reprezentatív, azonban nagyszámú egyetemi polgár véleménye alapján készült és az eredmények egyértelműen alátámasztják, hogy az egyetemi polgárok elutasítják az egyeztetés nélküli átalakítást, a kuratórium pártpolitikusokkal való feltöltését és az egyetem jövőbeni feldarabolását is.
Reméljük, hogy a döntéshozók, mind az egyetemi vezetésben, a szenátusban és a kormányban is figyelembe veszik a szegediek véleményét, az SZTE hallgatóinak és oktatóinak álláspontját.
Az eredményt el fogjuk juttatni a Hallgatói Önkormányzathoz is, bízva abban, hogy segíti tájékozódásukat a hallgatói hozzáállás felmérésében."
Veritas Virtus Libertas egyetemi polgári csoport
A sötét fideszes felhők nem csak a szegedi egyetemet borítják be, hanem országosan „átalakítás” néven zajlik egyre több egyetemen - az autonómia elvétele - a tanulás szabadságának, az esélyegyenlőségnek „orbáni” tönkretétele.