A valóság is lehet olyan szép – sőt szebb!
A Telex nyitott rá, hogy teret adjon fontos szakmai-közéleti vitáknak. A hídvitához hasonlóan a Magyarországon az utóbbi években zajló, heves reakciókat kiváltó vízparti beruházásokkal (például a balatoni, a velencei- tavi fejlesztésekkel) kapcsolatban is szívesen fogadjuk hozzáértő szereplők véleményét.
„A valóság is lehet olyan szép – sőt szebb! -, mint a hazug ábránd.” (Fekete István: Tüskevár)
Szememben a valóság a Fertő tó természeti értékeit jelenti, míg a hazug ábránd a tervezett, felesleges és túlméretezett fejlesztést. Nem szeretném, ha a jövő generációi négycsillagos szállodák vagy apartmanházak ablakán kitekintve próbálnának megismerkedni nemzeti parkjaink természeti értékeivel.
Ezért is tartom fontosnak, hogy a Fertő tó Barátai Egyesület néveben reagáljak Szarka László Csaba akadémikus a Magyar Hírlap honlapján 2022. február 1-jén megjelent cikkére. Reményeim szerint ez a válasz egy olyan vitasorozat része lehet, aminek a részeként az olvasók megismerhetik a különböző véleményeket a hazánkban jelenleg zajló tóparti nagyberuházások témájában, és végül sikerül a Fertő tó és más területek kulturális, természeti értékeit megóvnunk a jövő generációi számára. Szarka László Csaba megemlíti, hogy „időközben megszületett a grandiózus fejlesztési terv”, de sajnos ő sem írja le, hogy mikor és kinek a fejében született meg.
Egyesületünk 2 éve igyekszik megszerezni azokat a háttértanulmányokat, amelyek igazolják a jelenlegi léptékű „fejlesztést”. Sopron Integrált Településfejlesztési Stratégiája 2014-ben egy teljesen más léptékű tervet tűzött ki, amelynek központjában a strand régi területének rekonstrukciója volt 1,7 milliárd forintból, a tájképi szempontból ikonikus cölöpházak megőrzésével, sőt, esetleges bővítésével. Ezt a fejlesztési elképzelést a most tiltakozó civilek is el tudták fogadni, velük szemben tiltakozás nem volt. Ugyanakkor a jelenlegi, 45 milliárd forintos fejlesztés – ami a korábbi turisztikai területet négyszeresére növeli – nem indokolt, ráadásul annak sem gazdasági, sem természetvédelmi hatásait nem vizsgálták megfelelően.
A természetvédelmi és világörökségi terület státuszt élvező Fertő tavon 2019-ben kezdődött óriási állami turisztikai beruházás, a strandként, csónakkikötőként szolgáló, leromlott állapotú területre terveznek grandiózus új épületeket, sportkomplexumot. A közpénz-tízmilliárdokból épülő projekt számos kérdést vet fel, ennek megfelelően heves ellenállást szült környezetvédő és lokálpatrióta civil körökben, és a tavi cölöpházak tulajdonosai is úgy érzik, indokolatlan hátrány érte őket az épületek elbontásával.
Többek között ez az ügy adta az apropót a Nagy Tavak Koalíció nevű szervezet megalapításához, a Greenpeace pert indított a beruházás leállításáért, Ausztria több beleszólásért lobbizott, az UNESCO jelezte, hogy leállíttatná a beruházást (később ugyanezt kérte az MTA is), az Európai Bizottság egyeztetni kezdett a magyar kormánnyal a témában. Világszínvonal az előírások ellenében Szarka azt írja, hogy „a cölöpházak...nem feleltek meg a katasztrófavédelmi előírásoknak, sőt még a környezetvédelmieknek sem.” A szerző ezzel az állításával mintegy igazolni igyekszik a cölöpházak lerombolását és a jelenlegi fejlesztést. Ugyanakkor, amennyiben az állítás igaz, és a cölöpházak valóban nem feleltek meg az előírásoknak, felmerül a kérdés, hogy a hatóságok miért nem jártak el annak érdekében, hogy megfeleljenek az előírásoknak? Az előírások betartatásának elmulasztása súlyos hatósági hiba, aminek a felelőseit érdemes lenne megkeresni. Ugyanakkor ez sem igazolja a grandiózus tervek megvalósítását 45 milliárd forint közpénzből, csupán azt, hogy a korábban meglévő infrastruktúra rekonstrukciója szükségessé vált.
A „Modern Városok Programja egy világszínvonalú Fertő tavi üdülőtelepet ígér” – írja Szarka László Csaba. Elfelejti megemlíteni azonban, hogy mindezt egy természetvédelmi területre (nemzeti park) ígérik, ami még kulturális örökségvédelmi szempontból is kiemelkedő egyetemes értékkel bír, hiszen UNESCO világörökségi terület. Egy világszínvonalú üdülőtelepet csak és kizárólag az előírásoknak megfelelően lenne szabad felépíteni az előírások betartása nélkül nem lehet világszínvonalról beszélni. Márpedig a jelenlegi tervek figyelmen kívül hagyják a világörökségi kezelési terv irányelveit (ezért is kérte az UNESCO, hogy függesszék fel a beruházást), a tó parti sávjának védelmét (83/2014-es kormányrendelet), végül az Élőhelyvédelmi és Környezeti Hatásvizsgálati direktívák egyes előírásait (ezért is vizsgálja az EU Környezetvédelmi Főigazgatóság a beruházást egy EU Pilot eljárás keretében). Nem lehet modern várost építeni a jogszabályokkal szemben. (Telex)