Úgy tűnik, hamarosan már lecseng a járvány, és a bajaiak is visszatérhetnek a megszokott életvitelükhöz. Kérdéseket intéztünk az önkormányzat sajtóirodájához a tapasztalatokról és a veszélyhelyzet kezelésének értékeléséről.
1, Hogy értékelik a helyi (önkormányzati) járványkezelést összességében?
Rendkívüli segítség volt a város számára, hogy a kormányhivatal és a rendvédelmi hatóságok (rendőrség, katasztrófavédelem, katonaság) mindenben együttműködtek az önkormányzattal.
Az említettek háttértámogatása mellett nagyon jól vizsgázott a saját rendszerünk is, hiszen a veszélyhelyzet bejelentése után a Baja Marketing Kft. gyors és dinamikus átszervezésével, valamint a lakosság közreműködésével szinte azonnal sikerült létrehozni azt az önkéntes hálózatot, mely biztosította az önként karanténba vonuló, a 65 év felettiek, valamint a rászorulók ellátását.
2, Milyen módon befolyásolták a kormány veszélyhelyzet ideje alatti intézkedései a bajaiak életét, valamint az önkormányzat működését?
A kormány által meghozott határozatok, a jogszakértőket és hatósági jegyzőket is nehéz helyzet elé állította, hogy elfogadható módon konvertálódjanak helyi szabályokká, a mindennapi életbe.
Valamint, bár a megfelelő eszköztár nem állt rendelkezésre a hirtelen fellépő problémák megoldásához, a megszokottnál mégis nagyobb felelősség hárult az önkormányzatokra az átruházott hatáskörben hozható döntésekkel is.
3, Bács-Kiskun megyében az újonnan regisztrált koronavírusos betegek száma hetek óta alig nőtt. Mennyiben befolyásolja ezt a lakosság fegyelmezettsége? Milyen tapasztalatai vannak erről?
Első körben a teljes lakosság igen fegyelmezetten és megértően vette tudomásul az intézkedéseket. Az idő múltával érthető okokból, egyre nehezebben viselték az állandó megszorításokat és a maszkviselést.
Például, mikor az üzletek előtt elhaladó vásárlóknak átadtuk a maszkokat, eleinte csak eltették, viszont, mikor megkértük őket, hogy vegyék fel, az üzletbe lépés előtt megtették.
Az önkormányzat minden esetben igyekezett olyan intézkedéseket hozni, melyek mindenki számára elfogadható módon biztosítják a megfelelő egészségügyi előírásokat, hiszen minden érdekek felett az emberi élet védelme a legfontosabb.
4, Elkezdődik a lassú, fokozatos nyitás. Miben tud segíteni az önkormányzat az újraindulás terén a vállalkozóknak/magánszemélyeknek?
Az önkormányzati tulajdonú üzlethelyiségek tekintetében 30-50-80%-os kedvezményt kaptak a bérlők a tevékenységüktől függően.
A lakossági rászorulók részére rendszeresen élelmiszer-, és segélycsomagokat jutattunk el, kiváltképp a tanya körzetekben élőknek.
A veszélyhelyzet következtében megemelkedett a támogatásokat igénylők száma is, igyekszünk a kérvényeket minél előbb feldolgozni és korlátaink figyelembe vételével segítséget nyújtani.
5, Mit üzennének a bajaiaknak a jövőre nézve, figyelembe véve a járvány során szerzett tapasztalatokat?
A veszélyhelyzet ideje alatt bizonyságot nyert, hogy mekkora ereje van a közösségi összefogásnak. A vírus jelenléte világossá tette, hogy kardinális kérdésekben a pártérdekek nélküli szemléletmód és hozzáállás juttat előrébb a megoldáshoz.
Rengeteg felajánlás érkezett arra az alszámlára, amit a koronavírus leküzdéséhez hozott létre az önkormányzat. Ki kisebb, ki nagyobb összeggel igyekezett támogatást adni.
Emellett egyértelművé vált, hogy az időben meghozott döntéseknek mekkora jelentősége van, hiszen, utólag beigazolódott, hogy a szükséges fellépések által a környéken enyhe lefolyású volt a vírus.