Kolodko Mihály két miniszobra díszíti a kőbányai sörgyárat.
Kodolkó Mihály gerillaszobrász miniszobrai egyre több helyen feltűnnek Budapesten, sőt az egész országban.
Immár kerületünk is büszkélkedhet kettővel, melyek a kőbányai serfőzés nagy múltjának állítanak emléket.
Az egyik szobor magát Dreher Antalt ábrázolja. A sörgyár udvarán egy korabeli söröshordó tetején áll, kezében sétapálcával, a rá jellemző eltökélt arckifejezéssel. A másik szobor még bohókásabb. Itt egy mészkő hídon húz át két vidám lovacska egy sörösszekeret.
A szobrok rögtön népszerűek lettek a kőbányaiak körében.
A Dreher család regényes története évszázadokat ível át. A sörgyárat eredetileg Kőbányai Serfőző Társaságnak nevezték, tehát már akkor is szorosan kapcsolódott Kőbánya életéhez. Az 1854-ben alapított gyárat Dreher Antal virágoztatta fel, majd fia ifj. Dreher Antal, és unokája Dreher Jenő vitték tovább.
"A sörgyár hangulata és története azonnal megérintett, amikor bejárhattam pincétől a padlásig, láttam az Eiffel-iroda által tervezett léhűtő padlást, a százéves Zsolnai-csempéket, a söröslovakat, a százéves hordókat. Azért pedig külön örültem a felkérésnek, mert így most már Kőbányán, Budapest mértani közepén is megjelenhetnek a szobraim" - nyilatkozta Kolodko Mihály utalva arra, hogy a Budapest közepe a sörgyártól nem messze eső Martinovics tér.
Ha újraindulnak a gyári sörtúrák, akkor a hamarosan megnyíló sörmúzeummal együtt a két szobrot is megtekinthetik a látogatók. Ezzel kapcsolatban Szabó Ibolya, a sörgyár részéről az alábbiakat mondta.
Célunk, hogy ezekkel a fejlesztésekkel mi is erősítsük Kőbánya bekapcsolódását Budapest turisztikai életébe, és a sörrajongók, illetve a sörtörténet iránt érdeklődőknek bemutassuk a Dreher múltját és jelenét.
A Dreher Sörgyár fontos része a Kőbányának. Nem csak kulturálisan, hanem mint a kerület egyik legnagyobb munkáltatója is. A koronavírus-járvány első hulláma során anyagilag is hozzájárult a védekezéshez.
Via.