Az, hogy szinte egy időben ment a CEU és jött a Kínai Kommunista Párt egyeteme, a kormány világos értékválasztását tükrözi. Orbánékat nem érdekli a kutatói- és gondolatszabadság.
Alig üldözte el a kormány a CEU-t az országból, máris kezét-lábát töri, hogy a kínai Fudan Egyetem magyar kampuszának megfelelő helyet találjon. A friss hírek szerint ez a Ferencvárosban tervezett diákvárosban lesz, és az év utolsó közlönyében elrejtett határozat alapján ehhez 821 millió forintot ad a magyar kormány.
Szél Bernadett, köztársaságpárti országgyűlési képviselő szerint ennek kapcsán már az is kérdéses, hogy mégis miért van rászorulva a Kínai Kommunista Párt arra, hogy a Fudan Egyetem elhelyezését a magyar adófizetők állják. De van itt még pár kérdés.
Hazánk egyik legaktívabb országgyűlési képviselője közösségi oldalán rávilágított: A CEU elleni vádak egyike az volt, hogy a kettős diplomát adó egyetem versenyhátrányba hozza a csak egy diplomát adó magyar egyetemeket. A kínai egyetem kapcsán láthatóan semmi problémát nem lát ebben a kormány.
Pedig egy jóval nagyobb egyetemről beszélünk: míg a CEU-n kb. 1500 diák tanult, a Fudan magyar kampuszán állítólag 5-6 ezer lesz a hallgatói létszám és 500 fős a tanári gárda - vagyis egy komoly versenytárs lép be a magyar felsőoktatásba, aminek olyan anyagi gondjai se lesznek, mint a forráshiányos magyar egyetemeknek - írja Szél Bernadett.
Plusz a CEU "ideológiai beállítottsága" és a demokratikus társadalom melletti elköteleződése nagyon zavarta Orbánékat. Ezzel szemben azzal már semmi bajuk nincs, hogy 2019-ben úgy módosította a kínai kormány a FUDAN egyetem alapszabályát, hogy a szabad gondolkodás és kutatói szabadság helyébe a Kínai Kommunista Párt vezető szerepe került, az egyetem demokratikus vezetését pedig felváltotta az állampárti irányítás.
A Kínai Kommunista Párt szorosabb felügyelete alá vonta a Fudan Egyetemet - de ez a magyar kormányt a legkevésbé sem zavarja, hiszen maga sem hisz a demokratikus, szabad társadalomban, a politikai beavatkozástól mentes egyetemi autonómiában, a kutatói és gondolatszabadságban.
Az, hogy szinte egy időben ment a CEU és jött a Fudan, Orbánék világos értékválasztását tükrözi.
Szél Bernadett azt is közölte, hogy adatkéréssel fordult az innovációs miniszterhez, hogy megtudja, mennyibe fog kerülni a kínai egyetem az adófizetőknek.