Az iparágat folyamatos sorscsapások érik, és a legtöbb mögött az Orbán-kormány alkalmatlansága és kapzsisága áll. Ők a következő, de nem az utolsó társadalmi csoport, akiket ellehetetlenít a NER.
Az országot lassan térdre kényszeríti a drágulás. Az üzemanyag- és az élelmiszer-árak az egekben, a pénzünk semmit sem ér, a becsületes emberek egyre nehezebben tudják ellátni a családjukat. És ha egy kis kikapcsolódást szeretnénk a pénzügyi aggodalmak alatt, lassan ezt is elbaltázhatja az Orbán-kormány alkalmatlansága.
Csőd és egyéni tragédiák tömege lesz a vége...
Ugyanis a vendéglátósok sem képesek lépést tartani a drágulással és az áruhiánnyal, és lassan nem marad választásuk: csődbe mennek, vagy túlemelik az árakat.
"Az egész ágazatot nagyon mélyen érintette az elmúlt 2 éves válság, és még ki sem lábaltunk, máris itt a háború, rengeteg alapanyag ára emelkedett - van olyan, amit lokálisan már esetleg nem is lehet kapni, például az étolaj"
– mondta Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke az InfoRádiónak.
Ahogyan a gazdaság többi ágazata, úgy a vendéglátás is sorra kapja a pofonokat. Az évek óta tartó munkaerőhiány után a koronavírus-járvány zárt be rengeteg helyet, és aki ezt túlélte, annak a Fidesz gyalázatos intézkedéseivel és a szomszédban folyó háborúval kell megbirkóznia.
A baj nem jár egyedül, így van ez a vendéglátásnál is:
- Az élelmiszerek drágulása miatt nehéz emberi árakat fenntartani az éttermekben és a kocsmákban;
- Az energiaárak a szállítást és a működtetést is megnehezítik;
- A kormány évek óta késik a vállalkozásoknak járó támogatásokkal, és most sem segít;
- A külföldi turisták egyre csak fogynak, miközben a magyaroknak nem marad pénze.
Ennek komoly következményei lettek, és ez az adatokból is meglátszik:
"Mintegy 3400-zal, 51 ezerről 48 ezer alá csökkent a vendéglátóhelyek száma a járvány két évében, a 2022-es év elejére"
– mondta Kovács.
Bár ez a szám első pillantásra nem tűnik soknak, valójában hatalmas problémát jelent.
A vállalkozások csődje miatt rengetegen elveszítették a munkájukat. A legnagyobb áldozatok az italüzletek és a kocsmák voltak, sok vidéki helyszín zárt be végleg, és nem valószínű, hogy valaha újranyitnak. Arról nem is beszélve, hogy ezek rengeteg adót fizettek be, és ez a kiesés tovább fog rontani a Fidesz által kiürített államkassza helyzetén.
A Fidesz-kormány állítólag nagy hangsúlyt fektet a turizmusra. Nem véletlen, hiszen jobb időkben ez egy kiváló bevételi forrás, főleg az államnak. De most, amikor a valóban lehetne tenni a vendéglátás érdekében, nem csinálnak semmit, és nem nyújtanak segítséget.
Még szép, hogy nem segítenek a kis- és középyvállalkozásoknak. Ha az átlagember csődbe megy, az nekik nem számít - ha több ezren munkanélkülivé válnak, kit érdekel? Amíg van mit lopni és mutyizni, addig a Fidesz a kisujját sem fogja mozdítani a magyarok érdekében.
Tihany tragédiája: ahol a Fidesz az úr, ott fák helyett beton nő
Ahogy gyűlnek a Fidesz-csicskák, úgy tűnnek el a fák a festői Tihanyból. Ahol megjelennek a NER kártevői, ott pusztulni kezd a természet.
Ha a Fideszen múlik Magyarország továbbra is a multik összeszerelő üzeme marad
Hiába tagadta ezt Orbán régi-új ipari minisztere – úgy látszik továbbra is a nyugati országok összeszerelőüzeme maradunk.
Mindörökké veszélyhelyzet: tizedszerre is módosítják az Alaptörvényt
A járványra már nem hivatkozhatnak, így most az ukrán háború miatt akarják fenntartani a veszélyhelyzetet, az azzal járó különleges jogokkal.